Nežij vteřinou 2011

    Dne 11.6.2011 se v areálu Sloupsko-šošůvských jeskyní konal 4.ročník preventivní akce pro motorkáře s názvem „Nežij vteřinou 2011“, kterou pořádala Policie ČR Blansko. Součástí akce byla prezentace Policie ČR dokumentující ve fotografiích následky dopravních nehod motorkářů, ukázka moderní techniky Policie ČR, instruktáž zdravotních záchranářů jak poskytnout první pomoc při dopravní nehodě, prohlídku hasičské vyprošťovací techniky, ukázka „náhradních dílů“ pro motorkáře primářem brněnského traumacentra MUDr. Pavlem Machem, stánky s ochrannými prvky a v neposlední řadě velmi poučná Motocyklová škola Mirka Lisého.

   Z Kroměříže vyjíždím na své Jawě 350/640 zvané Želva směrem na Vyškov v 9.00. Cesta probíhá bez problémů po téměř prázdné silnici. Z Vyškova chci pokračovat přes Ruprechtov, kde plánuji navštívit větrný mlýn který má místo lopatek tzv."Halladyovu turbínu", ale díky rozkopaným silnicím pokračuji z Vyškova po objížďce směrem na Rychtářov a kolem televizního vysílače Kojál a tudíž na větrný mlýn jsem mohl zapomenout. No co, zastavím se tam někdy jindy. Z Vyškova již byl docela provoz plechovek a tak jedu pohodovou rychlostí, abych měl čas se i rozhlédnout po kraji. Zastavuji se na chvíli u vysílače a po krátké „prohlídce“ pokračuji přes Ostrov u Macochy a pak vjíždím do Sloupu ( do sloupu, ale do Sloupu :-) ) Jelikož přijíždím s téměř dvouhodinovým předstihem, tak se nejprve zajedu omrknout místo konání. Již ve 12 hodin tam probíhaly přípravy a obec Sloup se policisty jenom hemží. Když dojíždím až na druhý konec obce, tak se otáčím, abych se vrátil do restaurace, kterou jsem, vyděl před příjezdem do obce, ale byl tu problém. Přede mnou se objevil zákaz vjezdu, který tam dala policie těsně po mém prvním průjezdu a tak se vydávám po směru objížďky. Na další křižovatce přede mnou zastavuje jedoucí bílá dodávka, z které vyskakuje dopravní policista a otáčí připravené označení objížďky. Tak odbočuji podle šipky a vjíždím do označené slepé ulice. V dálce vidím další dopravní značku zákaz vjezdu a tak zastavuji a čekám na policisty v dodávce, kterých se ptám, kudy mám pokračovat. Dostavám odpověď, že mám pokračovat tím zákazem vjezdu, že nestíhají. Tak tedy pokračuji a vjíždím asi 20km rychlostí do zákazu, kde mě dojíždí jiná policejní dodávka a zastavuje přede mnou a já si myslel, že mně budou pokutovat. Naštěstí se rozběhli k zákazové značce, která byla z protisměru, aby ji odstranili. Tak přidávám plyn a vydávám se do restaurace na kávu a Kofolu.

Po občerstvení se vydávám zpět na místo konání akce. Organizátoři v uniformách mě navigují, kde a jak mám zaparkovat. Stálo se na hlavní, proto uzavřené, silnici. Parkuji hned vedle kolegy motorkáře, který přijel těsně přede mnou a jeden z policistů si všimnul ojeté přední pneumatiky, tak se jen zeptal, jak se na ní jezdí a bylo to v pohodě. Přilbu s bundou zamykám v kufru a jdu na parkoviště kolem stánku, kde dostávám od sympatické policistky kartičku na krk a bližší informace. Na kartičce mám uvedené 3 „povinné zastávky“ které mají působit preventivně.  

Po obdržení kartičky a instrukcí se vydávám k prvnímu nejbližšímu „stánku“. Je to sanitní vůz, před kterým leží umělá panna k nácviku poskytnutí první pomoci. Poslouchám jak se mám poskytnout první pomoc. Zdravotníci ukazují jak uvolnit dýchací cesty, jak a kde dělat masáž srdce. Následovně si vše vyzkouším a dostávám na své kartičce první podpis splněné povinné zastávky. Pak pokračuji k dalšímu zastavení. Jedná se o testy ve „stánku“ autoškoly. Až na jednu mám všechny odpovědi správné, škoda, kdybych měl všechny správné, tak bych se zúčastnit slosování o výuku v Motocyklové škole Mirka Lisého. Dostávám druhé potvrzení na kartičku a následně přicházím ke stolku s „náhradními díly“ na motorkáře primářem brněnského traumacentra MUDr. Pavla Macha. Velice zajímavé co se dá namontovat do člověka. Doufám, že to nebudu nikdy potřebovat. Pak procházím další stánky a přicházím k prezentaci Policie ČR dokumentující na velkoplošné obrazovce následky dopravních nehod motorkářů. Při zhlédnutí mi občas přejede mráz po zádech a mám chuť nechat motorku na místě a vrátit se autobusem (snad semnou ten autobus nikam nespadne) Věřím, že spousta motorkářů po odjezdu z akce pojede alespoň prvních 20Km opatrně. Pak se vracím na začátek areálu a jdu se podívat na ukázku správné jízdy na motorce, kterou předvádí již zmíněná Motoškola Mirka Lisého.

 

 

 

 

 


Dívám se na hodinky a je právě 14.00, tak se rozhoduji podívat se i do jeskyní. Zaplatím vstupné a ve 14.20 se vydávám řádně oblečen v motorkářských kalhotách a bundě a s průvodcem na malý okruh Sloupsko-šošůvských jeskyní. Po 60ti minutách se vynořujeme opět na zemský povrch. Pro mě již dnešní akce končí a tak se rozhoduji pro návrat domů. Cestou mám v plánu se ještě zastavit v obci Holštejn. Hraji totiž hru Geocaching a v této obci mě láká keš s názvem „Odkud lezou čerti“. Ale podíval jsem se blbě do mapy a odbočuji o křižovatku dříve a místo do obce Holštejn projíždím obcí Šošůvka a pokračuji dále směrem na Prostějov. Po 8km zjišťuji svůj omyl, ale již se mi nechce vracet a tak pokračuji dále směr Drahany a Plumlov. Za Drahanama projíždím vojenským lesem, kde je to z kopce, tak na začátku vyřazuji a celý tento 7km úsek sjíždím na neutrál. Pak projíždím kolem vypuštěné Plumlovské přehrady. Je již hodně zarostlá trávou a spíše než přehrada, vypadá jako zaplevelené pole. Jelikož mám hlad, tak zastavuji v obci pod přehradou zvané Mostkovice a dávám si v zahradním občerstvení grilovanou domácí klobásu a Kofolu. Klobása byla výtečná, mám chut ještě na jednu, ale jelikož to mám domů již nějakých 45km, tak se již pořádně najím až doma a tak pokračuji v jízdě. Prostějovem projíždím bez problémů a mířím na Kroměříž. Domů přijíždím kolem 18.hodiny bez jediné poruchy a mám najeto 134km.

Tato preventivní akce se opravdu povedla a počítám s její návštěvou i příští rok.

14.6.2011 Petr Doležel

           

Na hlavní stranku