Při jízdě na motorce je potřeba kromě motorky a řidíčáku, také nějaké příslušenství. Některé je povinné ze zákona a některé je dobrovolná iniciativa.

Interkom BT R4

Přilba LS2 EASY (FF370.1)

Palivoměr LSK5001 V3

Palivoměr LSK FuelGaugePro 1

LED žárovky a jejich montáž místo klasických žárovek

 

Interkom

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1196b.jpg

Znáte to, vezete někoho na motorce a vidíte něco zajímavého a chcete mu to ukázat, ale to znamená otevřít přilbu, otočit se a na spolujezdce něco zařvat. Nebo jedete se svým kamarádem každý na své motorce a chcete jej upozornit na to, že je v silnici díra, že potřebujete koupit benzín, nebo na pěknou ženskou na chodníku. Ale jak to rychle udělat? K tomu slouží interkom.

Interkomů jsou dva typy, drátové a bezdrátové. Pro hovor řidiče a spolujezdce je možné drátový interkom použít, ale neumím si to spojení představit mezi dvěma řidiči. K tomu se právě hodí bezdrátový interkom.

Na trhu jsou bezdrátové interkomy od různých výrobců a v různých kvalitách a různých cenách. Mezi ty opravdu kvalitní svým zpracováním jsou nejznámější Interphone a Cardo, ale i jejich cena je vysoká a pohybuje se kolem 8000,-kč za sadu do dvou helem. Pak se ještě prodává interkom vyrobený v Číně a je prodáván pod názvem BT Interphone, který se dá koupit například na Ebay.com a sada vyjde na necelé 2000,-. Kdo si chce pořídit kvalitu, tak jistě raději sáhne po dražších a kvalitních výrobcích, ale kdo má hluboko do kapsy, tak nejspíš kopí lacinější Čínskou variantu.

Na vánoce 2010 jsem po dlouhém rozhodování mezi cenou a kvalitou pořídil interkom z Číny s dosahem údajně 500m a baterka má vydržet 7 hodin. Hned po vánocích jsem jej namontoval do přileb a těšil se na léto, až jej vyzkouším. První příležitost byla, když jsem jel jako spolujezdec z Kroměříže do Prostějova. Z výsledku jsem byl nadšený a líbila se mi možnost komentování chování jiných účastníků provozu. Pak jsem interkom používal především ve spojení s mobilem a posloucháním příkazů navigace Sygic. Občas jsem jej použil se spolujezdcem, a musím se přiznat, že je jeho používání velice nakažlivé. Během dvou let se na jednom interkomu po nehodě ulomil držák a interkom se ve vypnutém stavu sám od sebe vybíjel. Vybíjení se opravilo samo od sebe a držák se slepil a nějakou dobu zase držel. Jeho dosah byl uváděn 500m, ale popravdě jsem byl rád, když jsem se domluvil na vzdálenost 200m.

Během dvou let se v prodeji objevilo několik modelů tohoto interkomu (G3 pro spojení s dalšími třemi interkomy, G6 pro spojení 6.ti interkomů, R4 pro spojení tří interkomů a s ovládáním na řídítkách) a právě do R4 s ovládáním na řídítkách jsem se po jejím vydání zamiloval a v lednu 2013 jsem koupil jeden pár.

 

Intercom R4 Easy Talkie jsem koupil za 4200,- . Za tuto cenu jsem dostal nevelkou krabici ve které byly naskládány 2 sady interkomů (pro dvě osoby), které se skládají ze samotného interkomu, ovladače na řídítka s uchycením na 2 průměry řídítek, klipu pro uchycení na přilbu (oproti dřívějším modelům je klip větší, pevnější) šroubků na přichycení, sluchátek, mikrofonu, suchého zipu na jejich připevnění, nabíječky, nabíjecího USB kabelu  a kabelu na připojení nějakého zvukového zařízení s 3,5mm Jackem (například navigace, MP3 přehrávače apod.) 

Montáž do přilby je rychlá a bezproblémová. Pokud si někdo neví rady s montáží, tak se stačí podívat na You Tube, kde najde spoustu návodů na montáž intercomu do přilby.

Spárování s druhým interkomem není žádný problém a trvá to jen do 2 minut. Celkem se k jednomu zařízení dá připojit 3 další intercomy  + telefon, nebo navigace s BT Pak se už může vyrazit na projížďku a užívat si komunikace.

Výdrž baterie je na celý den. Při výletě s kamarádama do Polska jsme celou cestu spolu mluvili, nebo mi diktovala navigace cestu a baterie vydržela až do večerního příjezdu domů.

Po roce používání intercomu jsem došel k závěru, že tento intercom je dostačující pro moji potřebu a doporučil jsem jej kamarádům k používání.

 

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1196a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1214a.jpg

 

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1216a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1201a.jpg

 

Balení intercomu R4 Easy Talkie

 

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1211a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1207a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1208a.jpg

Intercom

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1204a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1209a.jpg

 

Clip na uchycení intercomu na přilbě

 

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1206a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1202a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Interkom BT R4 Easy\100_1203a.jpg

Ovladače na řídítka

Nabíjecí otvor ovladače

Ovladač s nabíjecím kabelem

Zpět nahoru

 

Přilba LS2 EASY (FF370.1)

 Na serveru motorkaři.cz se na helmy od Španělského výrobce LS2 především nadává, že jsou příliš hlučné a při vysoké rychlosti do nich fouká. Ale i přes to jsem se rozhodl si tuto přilbu koupit. Nyní jsem používal dražší starou přilbu od firmy Lazer, která je hrozně hlučná a díky tomu, že nemá mezi bradou a přilbou žádný chránič proti větru, tak do ní tak strašně fouká, že běžně za jízdy do přilby přiletí nějaká moucha a já ji pak musím vyhánět otevřením plexi a otáčením hlavy. Takže si myslím, že přilba LS2 nemůže být horší.

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Přilba LS2 370\100_1174a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Přilba LS2 370\100_1175a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Přilba LS2 370\100_1176a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Přilba LS2 370\100_1177a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Přilba LS2 370\100_1178a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Přilba LS2 370\100_1179a.jpg

 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Přilba LS2 370\100_1182a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\příslušenství\Přilba LS2 370\100_1180a.jpg

Přilba s manontovaným interkomem R4 Easy Talkie BT intercom

 

 

Přilbu jsem ještě vybavil Pinlockem proti zamlžování plexi.

Tak jsem s přilbou najel prvních 100 km a musím uznat, že tahle přilba je vážně hrozně hlučná. Jedná se o aerodynamický hluk. Můj problém je, že plexi co mám na kapotáži, mi žene všechen vzduch právě na hlavu a stačí se postavit na stupačkách a hluk je nižší. Do přilby mi nefouká a Pinlock mi funguje parádně. Interkom slyšet i přes větší hlučnost přilby.

 

Zpět nahoru