Led zarovky na motorce

      Led žárovky na motorce

       

      V dnešní době je moderní nahradit klasické žárovky žárovkami s LED technologií. Montáž LED žárovek přináší výhody v podobě menší spotřeby el.energie a delší životnost, ale je nutné dát pozor kde budou namontovány. Podle současné legislativy (listopad 2016) není možné u vozidel namontovat LED žárovku do jakéhokoliv světla. Pokud chcete mít namontované LED osvětlení, je nutná montáž svítilny k tomu určené. Svítilnu určenou pro LED žárovky poznáme podle homologační značky na skle, nebo tělese svítilny. Každá svítilna (hl.světlomet, brzdové světlo, obrysové, atd) musí mít vedle homologační značky v podobě kroužku ve kterém je umístěno písmeno E s číslem (například E-8) také písmena MD. Například přední světlo bude označeno AI MD E-8 1234, brzdové MD S.

       Nyní se nabízí otázka, proč nemůžeme nahradit klasickou žárovku úspornější LED žárovkou? Jako odpověď máme tři hlavní důvody.

      1.      Jakákoliv svítilna počítá s bodem, kde je zdroj světla a ten následně odráží do požadovaného směru. Jako příklad můžeme uvést přední světlomet, kdy po montáži LED žárovky (dají se koupit žárovky s paticí na H4, H1, H3, nebo H7, s velkou svítivostí) vidíme méně nasvícenou vozovku a tudíž v noci vidíme méně, než s původní halogenovou žárovkou. (V dnešní době nabízí renomovaní výrobci halogenové žárovky s větší svítivostí, ale i zde si musíme dát pozor na to co kupujeme. I žárovky do vozidel musí mít svoji homologaci.) Důvod menší svítivosti najdeme v konstrukci samotného reflektoru, přesněji v lámání světla vycházejícího ze žárovky. Výrobce při konstrukci reflektoru počítal s bodem, ze kterého vychází zdroj světla. Klasická žárovka má vlákno, které svítí v jednom bodě uvnitř reflektoru, kdežto u současných LED žárovek to není možné dosáhnout a žárovka svítí po celém obvodu a reflektor má jiný svítící kužel. To je důvod, proč má reflektor s LED žárovkou menší svítící účinnost a i když se nám zdá, že LED žárovka svítí silněji, tak je na vozovce méně světla. Navíc je nebezpečí, že reflektor vybavený LED žárovkou bude oslňovat ostatní řidiče

      2.      Druhý důvod je barevná teplota led žárovek. Klasická žárovka má teplotu světla kolem 2700K, ale led žárovky většinou kolem 6000K. Co to znamená? Čím nižší teplota světelného zdroje, tím má teplejší barvu, je více do žluta a opačně. Čím vyšší je teplota tím svítí více do bíla. S touto barevnou teplotou již počítal výrobce krytu svítilny a podle ní je vyrobena barevná čás. Například zadní brzdové světlo, které není homologováno pro diodové osvětlení, má po montáži LED žárovky tendenci svítit do bíla. Jelikož brzdové světlo má svítit jasnou červenou barvou, tak po montáži LED žárovky již nesplňuje předepsané požadavky pro brzdové světlo. Zároven zde platí i bod 1, jelikož i v brzdovém, obrysovém světle, či blinkru je odrazná plocha pro zvýšení rozptylu světla. V případě blinkrů, či brzdového světla dochází k bodovému svícení a nesvítí celá plocha světla, tudíž i když máme silnější žárovku, tak je toto světlo méně viditelné a díky tomu může ve dne za námi jedoucí řidič přehlédnout brzdové světlo, nebo zapnutý blinkr a dojde k nehodě.

      3.      Pak tu máme ještě jeden důvod proč nemontovat LED žárovky kam nepatří a tím je dopravní nehoda. V případě dopravní nehody se dnes pojištovny snaží najít jakýkoliv důvod, proč neplatit za svého klienta a tím ušetřit peníze. Vyškolení likvidátoři se zaměřují nejen na cenu poškozené věci, ale i zda nedošlo k porušení zákona ze strany poškozeného. Například dojde k nehodě, kde do motocyklisty ze zadu nabourá auto. Přijde zástupce pojištovny řidiče automobilu a na motocyklu začne pátrat po brzdových světlech a najde v nich LED žárovky místo klasických žárovek. V tento okamžik je jasné, že vozidlo nesplňovalo podmínky pro provoz na pozemních komunikacích a motocyklista nemusí od pojišťovny dostat ani korunu. Navíc mu ještě hrozí postih od policie

       

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: C:\Users\Petr\Desktop\velky_1443035748-h4-zarovka-6v-35-35w-px43t-patice.jpg

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: C:\Users\Petr\Desktop\13962-zarovka-led-h4-27x-smd5050-12v-8w.jpg

      halogenová žárovka H4

      SMD LED náhrada za H4

       

      Tak jsme si řekli, kam a proč LED žárovky nepatří, ale kam je tedy na motorce, konkrétně na Jawě, namontovat? Můžeme nahradit žárovky v kontrolkách a osvětlení budíků. Sice díky tomu není velká uspora, ale každý Wat se počítá. Ti co chtějí riskovat, můžou vyměnit žárovky v zadním brzdovém a obrysovém světle, ale to nedoporučuji z důvodů popsaných výše. Pokud přesto chceme vyměnit žárovky, tak musíme vědět co kam přesně koupit.

      Vyrábí se různé typy žárovek s různými paticemi. V kontrolkách, osvětlení budíků a v zadním obrysovém světle motocyklu Jawa 350/632, 638-640 jsou použity žárovky s paticí Ba-9s a v brzdovém světle Ba-15s. Kupovat tedy budeme žárovky s těmito paticemi. Dále je ještě rozdíl ve svítivosti (výkon) žárovek. To se u starých vláknových označuje písmenem "W"- waty. Čím výce Watů žárovka má, tím více svítí, ale má také větší spotřebu el.energie. Například brzdové světlo má 21W, kontrolky a osvícení budíku 2W a zadní obrysové světlo 4W.

      Popis: Popis: Popis: C:\Users\Petr\Desktop\paticeweb.jpg

      patice autožárovek

       

       

      Led žárovky se také vyrábý s různými paticemi, stejnými jako u klasických žárovek a různou svítivostí. Ta se u LED označuje textem "Lumel", nebo zkratkou "Lm". Čím vyšší hodnota, tím je žárovka jasnější. Ale potom je pár věcí, podle kterých se od sebe LED žárovky liší.

      1.      teplota světla. Nemá to nic společného s teplem samotným, že bychom se o žárovku popálili, ale o barvu světla a označuje se písmenem "K". Klasická žárovka má tuto hodnotu kolem 2700K a pokud nechceme mít rozdíl v osvětlení budíků, nebo nechceme, aby se "stratila" barva svítících kontrolek, pak vybereme LED žárovku se stejnou teplotou a led žárovky budou mít teplotu barvy v tomto rozsahu 2700K. Bílá žárovka s teplotou 3000K bude svítit nažloutlou barvou, kdežto bílá s 6000K bude svítit příliš bíle. Tuto problematiku dobře znají fotografové.

      2.      vyzařovací úhel. Jedná se o uhel světla, kterým žárovka svítí. Pokud potřebjeme dát LED žárovku do kontrolky, tak nám stačí, když bude zářit směrem "vpřed". Oproti tomu v osvětlení budíku potřebujeme, aby žárovka svítila i do stran, stejně jako klasická žárovka a došlo k celému prosvětlení budíku. Stejně je tomu i u zadního světla, kde potřebujeme, aby se světlo odráželo od zadní odrazové plochy a pokrylo celou plochu zadního světla a nesvítil tam jenom bod, který je možné přehlédnout.

      3.      barva světla. Kromě bíle svítících žárovek se vyrábí také žárovky v různých barevných provedení, (např: červená, zelená, žlutá...) Při výběru barvy doporučuji si vybrat označení Warm White

       

      Popis: Popis: Popis: C:\Users\Petr\Desktop\100_2251web.jpg

      Popis: Popis: Popis: C:\Users\Petr\Desktop\100_2246web.jpg

      Vlevo klasická žárovka. Vpravo LED žárovka 6000K

      vlevo LED žárovka 6000K, vpravo LED žárovka 3000K

      Popis: Popis: Popis: Popis: C:\Users\Petr\Desktop\kelvin.jpg

      Popis: Popis: Popis: Popis: C:\Users\Petr\Desktop\foto1web.jpg

      teplota světla

      bodová led žárovka s paticí Ba9s vhodná do kontrolek

      Popis: Popis: Popis: Popis: C:\Users\Petr\Desktop\foto3web.jpg

      Popis: Popis: Popis: C:\Users\Petr\Desktop\foto2web.jpg

      led žárovka s vysokým vyzařovacím uhlem a paticí Ba9s vhodná do osvětlení budíků a zadního světla

      led žárovka s vysokým vyzařovacím uhlem a paticí Ba15s a vysokou svítivostí vhodná do brzdového světla

       

      Jaké tedy koupit LED žárovky?

      ·         Osvětlení budíků: s paticí Ba-9S se svítivostí kolem 100Lm, 2500-3500K, co největším světelným uhlem a barvu podle libosti.

      ·         Důležité kontrolky, jako je například dobíjení, mazání, nebo neutrál: žárovky s paticí Ba-9S se svítivostí kolem 100-120Lm, 2500-3500K a můžou mít malý vyzařovací úhel (můžou svítit pouze před sebe) a barva bílá (Warm white).

      ·         Méně důležité kontrolky (dálkové světlo): žárovky s paticí Ba-9S se svítivostí kolem 100Lm, 2500-3500K a můžou mít malý vyzařovací uhel (můžou svítit pouze před sebe) a barva bílá (Warm white).

      ·         zadní obrysové světlo: žárovky s paticí Ba-9S se svítivostí kolem 100-150Lm, 2500-3500K s širokým vyzařovacím uhlem a barva bílá (Warm white).

      ·         Brzdové světlo: žárovka s paticí Ba-15S se svítivostí kolem 400-500Lm, 2500-3500K s širokým vyzařovacím uhlem a barva bílá (Warm white).

      ·         Přední obrysové (parkovací) světlo: žárovky s paticí Ba-9S se svítivostí kolem 100Lm, 2500-3500K s širokým vyzařovacím úhlem a barva bílá (Warm white). Upozorňuji, že na tomto místě jde žárovka rozeznat pouhým okem bez demontáže krytu světlometu a tudíž můžou nastat při kontrole problémy

      ·         Blinkry: zde bych s led žárovkama neexperimentoval, jelikož i originální žárovky bývají na slunci špatně vidět. Navíc vyžadují montáž jiného přerušovače určeného pro LED blinkry, nebo montáž odporů. Při montáži odporů se vytrácí jakákoliv snaha o usporu el.energie.

      Pozor, nikdy nekupujte žárovky Ice White, nebo s označením 5800 a více Lumenů. Tyto žárovky vyruší červenou barvu světla a světlo pak svítí téměř bíle!

       

      Petr Doležel

      13.11.2016