Jawa 350/640 - elektr.startet

Palivoměr LSK FuelGaugePro 1 – univerzální bezplovákový palivoměr.

 

Dlouhou dobu jsem přemýšlel jak vyrobit na svoji Jawu 350/640 něco, co bude ukazovat množství paliva v nádrži. Na internetu jsem našel pár nápadů, ale vždy se kvůli montáži do nádrže musela udělat díra. Z tohoto důvodu jsem tyto palivoměry nikdy nerealizoval. Až v roce 2015 jsem na internetu narazil na stránky LSK technology, kde nabízeli palivoměr vlastní výroby (tedy vyrobený v ČR) bez potřeby zásahu do nádrže, který oproti klasickým palivoměrům namontovaným v nádrži neměří výšku hladiny pomoci plováku, ale napojí se na hadičku vedoucí z nádrže a měří hydrostatický tlak paliva s označením „Palivoměr LSK 5001“, který jsem si koupil a na svoji Jawu namontoval. Palivoměr funguje dobře, ale při vysokých otáčkám se projevovalo rušení od zapalování Vape SZ17 a tak mi občas na displeji problikávaly ledky, které neměly svítit. Má recenze palivoměru LSK 5001 je zveřejněna zde.

 Na podzim roku 2018 jsem získal od výrobce nový model palivoměru s označením LSK FuelGaugePro 1, který by měl již být odolný proti rušivým proudům. Nový model má oproti předchozímu modelu LSK 5001 jinou krabičku s tlakovým čidlem, která se upevňuje pomocí suchých zipů Dual-Lock od firmy 3M a oproti předchozí verzi již z krabičky nevedou vodiče, ale má vestavěné konektory. Dále nemá programovací tlačítko, ale k nastavení palivoměru se používá magnet a poslední viditelná změna je umístění snímače okolního světla přímo v displeji a nikoliv na zvláštním vodiči. Veškeré funkce a parametry zůstavují stejné. Bližší informace naleznete na webu výrobce LSK elektronics, který vyrábí i jiné příslušenství, jako je ukazatel zařazené rychlosti atd. 

Obsah balení palivoměru LSK FuelGaugePro 1

Rozdíl v krabičce s čidlem palivoměru (nová verze je vybavena konektorem v krabičce).

Upevnění na suchý zip Dual-Lock od firmy 3M, který je známý svojí vysokou pevností.

 

 

 

 Postup montáže palivoměru nebudu popisovat, jelikož je téměř stejná jako u předchozího modelu. Jediný rozdíl je v připojení vodičů, které se zapojují přímo do konektorů v krabičce s čidlem a postupu programování (nastavení) palivoměru. U verze LSK FuelGaugePro 1 se již nepoužívá tlačítko, ale magnet, který se přikládá k displeji palivoměru. Tato varianta se mi jeví jako pohodlnější pro nastavení. Funkce jsou také téměř stejné jako u předchozí verze a jejich nastavení i s montáží je popsáno v přiloženém návodu, nebo také zde.

 Po 1/2ročním testování nového palivoměru LSK FuelGaugePro 1 jsem nenašel jediný problém s funkčností, nebo nastavením palivoměru. Oproti předchozí verzi úplně přestalo problikávání displeje způsobené vedením kabelu od snímače hladiny k displeji kolem vysokonapěťové cívky Vape a palivoměr se už jeví opravdu odolný proti rušení, čímž výrobce splnil svůj slib, který mi dal při testování předchozí verze.

Petr Doležel

23.6.2019