Bocni kufry

      Nosič bočních kufrů + boční kufry z Číny

       Pro zvýšení pohodlí při cestování se zavazadly jsem si pořídil kromě zadního kufru také boční nosiče na kufry. Tyto nosiče jsou vyrobeny přímo v Jawě a pasují na ně kufry GIVI Monokey. Jawa k nosičům nabízí kufry Givi  21N o objemu po 21L, ale ty se tak hodí akorát na jednodenní výlet, aby bylo kam schovat oblečení. Já potřeboval kufry, kam se vlezou věci pro dvě osoby na týden. Tak jsem vybíral a vybral krásné kufry Givi E41NN, ale ty stojí téměř jako celá moje motorka, tak hledám jinou, lacinější variantu. Jelikož mám na motorce jako topcase nějakou napodobeninu kufru Givi E360N a pasuje na boční nosiče, tak se poohlédnu po ní. Na internetu jedna firma tyto kufry prodávala a chtěly za ně necelou tisícovku. Tak je objednávám a těším se na výsledek. Kufry přicházejí, ale nepasují na moje nosiče. Kufry vypadají stejně, ale nepasují rozměry uchycení. Jsem zklamán a posílám kufry zpět prodejci. Jelikož ale nějaké kufry potřebuji, tak na jaře 2O10 kupuji již zmíněné Givi 21N, které mi zatím na krátkodobé výlety stačí. Přišel rok 2011 a se svojí přítelkyní plánujeme náš první motovýlet a tak opět stojím před problémek jaké koupit kufry. Na internetu jsem ale narazil na obchod v Olomouci, kde prodávají mnou požadované napodobeniny a podle prodejce pasují na nosiče GIVIMONOKEY a cena je 990,-/kus. Tak sedám na motorku a jedu do 40km vzdáleného Olomouce je raději vyzkoušet. Prodejce měl pravdu a opravdu na nosiče pasovaly a tak jsem 2ks koupil a na motorce je dovezl domů. Jediný zatím nalezený problém byl, že mám nyní 3 stejné kufry, ale od každého jiný klíč. Tohle budu muset v budoucnu upravit a zámky předělat na jeden klíč. Pak přišel čas odjezdu na naši dovolenou a tak jsme si do kufrů nabalili věci a objevil se další, závažnější problém. Zavřené kufry se po stranách rozevírají. No co teď s tím, věci zabalíme do igelitových tašek a dáme je do kufrů. To pro případ, že by se díky rozevření do kufrů dostala voda. Celou dovolenou nebyl s kufry problém. Sice jsem jim moc nedůvěřoval a stále je kontroloval, zda jsou zavřené a ještě je vezu. Po příjezdu domů jsem si objednal zámky od firmy Adam Hall a ty jsem namontoval na boky kufrů. Jelikož boky nejsou rovné, ale zakřivené, tak jsem je podlepil černým silikonem do tavných pistolí. Nyní jsem dal do víka i těsnění, aby byla jistota, že do kufrů poteče co nejméně.

      Popis: Popis: F:\Moje Data\WWW.petrdolezel.eu\motorky\jawa\jawa_640\bocni_kufry_soubory\fotky\IMG_5893a.jpg

      Popis: Popis: F:\Moje Data\WWW.petrdolezel.eu\motorky\jawa\jawa_640\bocni_kufry_soubory\fotky\IMG_5890a.jpg

      Popis: Popis: F:\Moje Data\WWW.petrdolezel.eu\motorky\jawa\jawa_640\bocni_kufry_soubory\fotky\IMG_5891a.jpg

      Kufry na Jawě. Zatím bez úprav.

      Kufry na Jawě. Zatím bez úprav.

      Popis: Popis: F:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\Boční kufry\100_1683b.jpg

       

      Čínská napodobenina kufru GIVI E360N

      (Zatím bez uprav)

       

       

      Červenec 2011

       

       

      Listopad 2011: Tak je konec sezony a musím říct, že jsem si jízdu s kufry oblíbil a bral jsem je téměř vždy, když jsem jel s přítelkyní někam do přírody. Velká výhoda je, když se člověk má do čeho převléknout, když od motorky odchází na delší dobu. Například jsem strávil pochod z Karlové Studánky na Praděd a zpět kolem Bílé Opavy (nějakých 20Km) v motokalhotách a bylo to šílené. Podruhé bych to už neudělal. Co se týká pevnosti těchto kufrů, tak nebyl problém ani s úplně napěchovanými kufry na dovolenou, kdy jeden vážil přes 10kg. Několikrát jsem jel i v dešti a obsah kufrů zůstal suchý, takže není problém ani s vodou.

      Listopad 2015: Čínské kufry používám již 5 let a nemohu na ně říct jedinou negativní zkušenost. Mají najeto několik tisíc km na mé Jawě 350/640 a nějaké 3tisíce po Itálii na Hondě CBR600f a jsou pořád funkční. V alpách se projeli v pěkné bouřce a vevnitř bylo sucho. Takže dávám těmto levným kufrům z Číny 100 bodů.

      Jelikož ale dostávám dotazy, jak jsem postupoval při úpravě těchto kufrů, tak sem napíšu malý návod.

      Potřebné věci pro úpravu jednoho kufru: 2 zámky Adam Hall, 8 šroubu se zápustnou hlavou (4x M4x25 a 4x M4x30 + samojistící matky a podložky, tavnou pistoli na silikon s černou náplní, vrták průměr 3 a 4mm, závitník M4, těsnění do oken 170cm.

      Postup úpravy kufru: Nejprve na zámcích zvětšíme otvory na šrouby provrtáním vrtáku o průměru 4mm, Pak vybereme vhodné místo pro upevnění zámků. Nejvhodnější místo je přesně na bocích kufru. Nejlépe je to vidět na fotce. Vyvrtáme díry vrtákem o Ø 3 mm a projedeme jej závitníkem M4. Pak přišroubujeme větší části zámků ke kufru šrouby M4x25 a z vnizřmní strany zajistíme matkou.

      Popis: G:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\Boční kufry\100_2020web.jpg

      Popis: G:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\Boční kufry\100_2022web.jpg

      Popis: G:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\Boční kufry\100_1687web.jpg

      Popis: G:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\Boční kufry\100_1686web.jpg

       

       

      Další krok je upevnění druhé části zámků na víko kufru. Zavřeme kufr, do zámku vložíme druhý díl zámku a provrtáme kufr opět vrtákem Ø3. Pak vezmeme tavnou pistol s černým silikonem a zaplníme místa ve víku, kudy bude procházet šroub. Silikon částečně zamezí deformaci víka po přišroubování druhého dílu zámku. Po zatvrdnutí silikonu opět převrtáme otvory vrtákem Ø 3mm a závitníkem M4. Šrouby M4x30 přišroubujeme zbývající část zámkuvíku kufru.

      Popis: G:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\Boční kufry\100_2024web.jpg

      Popis: G:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\Boční kufry\100_2027web.jpg

      Umístění zámku na víko

      Zalepení míst ve víku silikonem

      Popis: G:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\Boční kufry\100_2037web.jpg

       

      Přišroubování zámku k víku kufru

       

      Nyní zbývá poslední část. Silikonem zaplnit prostor mezi víkem a na něm namontovanou částí zámku aby zámek neodstával od kufru a nalepíme těsnění do víka kufru.

      Popis: G:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\Boční kufry\100_2029web.jpg

      Popis: G:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\Boční kufry\100_2030web.jpg

      Popis: G:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\Boční kufry\100_2042web.jpg

      Odstávající zámek na víku kufru

      Zasilikovaný zámek

      Nalepené těsnění do víka kufru

      Nyní už je kufr připravený na cestu na dovolenou.

       

       

       

       

      Popis: Popis: Popis: http://www.petrdolezel.eu/motorky/cestopis/rozlouceni_prazdniny_padesatky_soubory/image074.gif 

      Na hlavní stranku