Bocni nosice Jawa 359/640

Výroba bočních nosičů kufrů Givi na Jawu 350/640

Z důvodu špatné dostupnosti a vysoké ceny originálních bočních nosičů na kufry, jsem byl kamarádem požádán, zda bych tyto nosiče pro něj nevyrobil. Díky tomuto podnětu jsem zajistil výrobu několika párů nových bočních nosičů a při přípravě výroby jsem odstranil konstrukční chybu originálních nosičů. Jednalo se o prodloužení držáku zadního blinkru, který je u originálu krátký a při namontovaném originálním dlouhém blinkru nelze nasadit větší kufry, než ty, které dodává Jawa k motorkám. Díky této úpravě lze nyní na nosiče nasadit i 40ti litrové kufry Givi E360N.  Ale i v tomto případě doporučuji původní dlouhé zadní blinkry nahradit krátkými, stejnými jaké se dávají dopředu. Nosiše jsou dělány pro SIM blinkry a pro jejich montáž mají otvor 12mm. Na starší blinkry (kulaté, stejné jako na 638/639) je potřeba otvory na nosiči o 2 mm zvětšit. Tvar nosičů je udělaný podle originálů, které mám na své Jawě 640. Ty jsem koupil na inzerát a původní rám z roku 1992 pasovaly téměř bez úprav, ale po výměně za nový rám, vyrobený v roce 2010, jsem musel na nosičích upravit část, která se upevňuje u zadních stupaček. Po výrobě a prodeji jsem zjistil, že kopie bez úprav nepasují na starší rámy J640. Tím jsem zjistil, že pokud vyrobím uchycení k zadní stupačce podle rámu z roku 2010, tak pak nepasuje na rám z roku 1992 a z roku 2000. Pokud udělám podle roku 2000, tak nepasuje zase na ostatní dva rámy a tak podobně. Takže nyní když prodávám nosiče, tak jsou bez navařených úchytů ke stupačkám a každý majitel si musí konce přiohnout a úchyty navařit podle své motorky. Je také možné, že ten rozdíl vznikl různým zatěžováním rámu.

Mnou nabízené nosiče vychází ze vzhledu původních nosičů vyráběných firmou Jawa, uchycení kufrů je kompatibilní se systémem Givi označení Monokey a tudíž je možné na tyhle nosiče dát jakékoli kufry na tento systém uchycení. Jsou vyrobeny z trubky 16x2mm a prodávám je bez laku a protikusů zámků GIVI. Nosiče se musí namontovat na motorku a upravit konec trubky který vede k držáku zadní stupačky, aby na něj pasoval přiložený plechový držák, který se potom přivaří na nosič. Viz návod na konci stránky.

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: K:\DATA\Fotky\Jawa\Boční nosiče\Nová složka\100_1932a.jpg

Kompletní sestava k prodeji

Držák k uchycení k zadním stupačkám

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: K:\DATA\Fotky\Jawa\Boční nosiče\Nová složka\100_1938a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: K:\DATA\Fotky\Jawa\Boční nosiče\Nová složka\100_1934a.jpg

Systém MONOKEY Givi

Součástí jsou i ucpávky trubek. V pravo je držák k uchycení nosiče u levé stupačky

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: K:\DATA\Fotky\Jawa\Boční nosiče\Nová složka\100_1951a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: K:\DATA\Fotky\Jawa\Boční nosiče\Nová složka\100_1941a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: K:\DATA\Fotky\Jawa\Boční nosiče\100_1224a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: K:\DATA\Fotky\Jawa\Boční nosiče\100_1231a.jpg

Namontované nosiče na různých motorkách

 

 

Postup montáže:

Nejprve u motorky odmontujeme zadní padáky blinkry a stupačky. Pak nasadíme na místa zadních padáků nosiče a na pevno přišroubujeme k rámu. U tlumičů matkou M12 (šroub je pevnou součástí nosiče) a v místě zadních blinkrů šroubem M8 (kterým byl dotažen zadní padák). K motorce přišroubujeme oba nosiče a zezadu zkontrolujeme zda jsou nosiče ve stejné výšce.

Pokud je jeden nosič níž než ten na druhé straně, tak ten co je výš sundáme a upravíme sklon zadního úchytu, kterým je přišroubovaný pod sedlem šroubem M8 k rámu. Nosič uchytíme za popisovaný držák na ležato ve svěráku a opatrně s nosičem otočíme tak, abychom ten plech vytočili směrem od nosič (v namontované poloze směrem nahoru). Po namontování tím bude zadní část nosiče níž.

!!!POZOR, stačí změna pár mm a na konci nosiče u blinkru to bude centimetr!!!

Popis: C:\Users\Petr\Desktop\100_2351aweb.jpg

Pak vezmeme plechy, které budou držet nosič u zadních stupaček a vyzkoušíme, zda po nasazení na trubku pasují díry u stupaček. Pokud ne, je možné buď díry upravit pilníkem, nebo podle potřeby přiohnout trubku ve svěráku. Je možná i kombinace obou variant.

Popis: Popis: Popis: Popis: C:\Users\Petr\Desktop\100_2346b.jpg

pozor aby nedošlo k prohození pravého držáku za levý. Držák musí být přišroubovaný za stupačku (M10) a přední šroub držáku výfuku (M8). A ohnutý směrem ke kolu, nikoliv ven! Je nutné konec trubky nosiče doladit podle stupaček.

Popis: Popis: Popis: Popis: C:\Users\Petr\Desktop\100_2348bweb.jpg

 

 Jakmile držáky pasují, tak se přivaří k trubce nosiče. Přečnívající konec trubky uřízneme ve vzdálenosti 2cm od okraje držáku. V případě montáže starších typů blinkrů (kulatých jako na 638/639) zvětšíme otvory na přišroubování blinkrů. Potom se nosiče opět sundají, opískují a nastříkají barvou, nejlépe lesklím komaxitem. Do otvorů trubek narazit přiložené plastové ucpávky (3ks na každý nosiš) a našroubovat na motorku. Pak na držáky blinkrů namontovat blinkry, nasadit kufry a může se vyjet na dovolenou.

Cena 3300,- bez protikusů zámků GIVI (musíte si 2 ks koupit zde, nebo zde) + poštovné.

Pokud máte zájem, tak objednávku posílejte sem: doly.cz(zavináč)seznam.cz.

1.1.2022

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.petrdolezel.eu/motorky/jawa/jawa_640/jawa_640_soubory/image033.gif           

Na hlavní stranku