Boční stojan

      Boční stojan („policajt“)

       Když jsem na motorku naložil plné kufry, tak jsem měl problém s její stabilitou na bočním stojanu (také nazývaný „policajt“). Projevovalo se to zvednutím předního kola a následným převracením na levou stranu. Problém je v umístění stojanu v přední části motorky a při zatížení zadní části motorky, se díky tomu zvedalo přední kolo a motorka ztratila stabilitu a hrozil její pád. Proto jsem musel hledat vhodné místo na zaparkování. Abych tomuto zamezil, jsem přesunul boční stojan za přední stupačku. Abych ho tam mohl připevnit a přitom rám zůstal nezměněný, jsem musel vyrobit držák stojanu, který se k rámu jenom přišroubuje. Využil jsem otvoru v rámu pod zadní částí motoru, který slouží pro připevnění sidecaru. Vyrobil vymezovací válečky, abych zmenšil průměr díry na 12mm. Potom jsem z pásoviny vyrobil široké „U“, na které jsem přivařil držák, který bude uchycen za šroub levé stupačky. Pak jsem z 5mm silné pásoviny vyrobil uchycení pro boční stojan. K tomu jsem použil provizorní výheň a pak přivařil na předchozí velké „U“. Pak následovalo naměření a odvrtání otvoru pro šroub bočního stojanu a vybroušení jeho dorazů. Pak jsem přivařil držák pružiny a celý držák stojanu jsem opískoval a nastříkal černou polomatnou barvou. Přišroubované to je nerezovou závitovou tyčí M12 a šroubem u levé stupačka. Uchycení u stupačky je důležité, jelikož brání otočení držáku stajanu směrem na horu. Stojan je použit z Jawy 350/640 Tramp.

       

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\Jawa\Fotky\boční stojan\100_1715a.jpg

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\Jawa\Fotky\boční stojan\100_1714a.jpg

      Místo upevnění držáku

       

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\Jawa\Fotky\boční stojan\100_1717a.jpg

      Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\Jawa\Fotky\boční stojan\100_1738a.jpg

      Hotový držák

      Držák se stojanem

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\Jawa\Fotky\boční stojan\100_1713a.jpg

      Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\Jawa\Fotky\boční stojan\IMG_20150215_124428a.jpg

      Uchycení stojanu k rámu

      Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\Jawa\Fotky\boční stojan\100_1754a.jpg

      Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\Jawa\Fotky\boční stojan\100_1753a.jpg

      A je hotovo

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\Jawa\Fotky\boční stojan\100_1712a.jpg

       

      Provizorní výheň

       

       

      Nyní mohu naloženou motorku bez starostí postavit na boční stojan a nehrozí její převrácení jako dříve.

        28.2.2015 Petr Doležel

       

      Listopad 2015: po roce musím tuto upravu pochálit, jelikož jsem konečně neměl strah postavit motorku na boční stojan a odejít. To i v případě naložené motorky při dovolené k moři, kdy kromě bočních kufrů byl plně naložen i kufr zadní a motorka měla zvýšené těžiště. Když je motorka s naloženým zadním kufrem na bočním stojanu, tak nemám šanci zvednout přední kolo. Motorka stojí stabilně a je jedno, zda stojan postavím do 5cm díry, nebo na 5cm hrbol. Tuto upravu doporučuji všem, kdo chce používat boční stojan a nebát se zda motorka spadne.

        Místo pro vaše dotazy

       

       

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.petrdolezel.eu/motorky/cestopis/rozlouceni_prazdniny_padesatky_soubory/image074.gif 

      Na hlavní stranku