Jawa 350/640 - elektr.startet

      Elektrický startér pro Jawu 638, 639, 640

       Dva roky přemýšlím o montáži elektrického startéru na svoji Jawu 640, ale stále mě od montáže odrazovala cena montážní sady startéru a ztráta otáčkoměru po její montáži na motor. Stále jsem si říkal, až vyřeším otáčkoměr, tak pořídím startér. Otáčkoměr jsem nyní vyřešil a tak mě čeká vyřešit ten startér, ale nikde na internetu nejsou žádné dostatečné informace o problémech s montáží. Až nyní se našel dobrovolník, který si sadu koupil a napsal malou recenzi. Takže nyní již vím do čeho půjdu a na co se mám při montáži těšit.

      13.7.2012

      22.12.2012 mi dorazil balík s díly na montáž startéru. Vše bylo na první pohled v pořádku, ale víko spojky nemělo pořádně zarovnanou dosedací plochu pro víko startéru. Napsal jsem do Jawy, že chci víko reklamovat. Odpověděl mi pan Kraft, že mám víko zaslat zpět do Jawy a on se pokusí s tím co nejdříve něco udělat. Víko jsem odeslal 27.12.2012.

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Desktop\100_0442b.jpg

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Desktop\100_0442a.jpg

      Kompletní sada k montáži el.startéru

      Vadné místo na víku spojky

       

      Pak jsem začal chystat elektriku na startér. Původní plán byl zapojit startér tak, aby se tlačítkem spouštěl pouze, pokud bude zmáčknutá spojka, ale to jsem z konstrukčních problémů u páčky spojky zavrhl (časem se k tomu možná vrátím). Ale pak mě napadl plán „B“, který spočíval v zapojení startéru na spínač brzdového světla. Takže nyní když chci startovat, tak musím mít zmáčknutou brzdu. Bez ní startovací tlačítko nereaguje. Je to dobré v tom, že se mi na motorce po delším stání slepí lamely a vymáčknutí spojky nic neřeší a tak musím mít zabrzděné nějaké kolo, aby se lamely odlepily a motorka se při startování nepohybovala. Při montáži se startovací tlačítko má namontovat na místo tlačítka „chcípáku“. Pak se motor vypíná pouze klíčkem. Jelikož jsem si „chcípák“ chtěl nechat, tak jsem původní kryt předělal na 2 tlačítka. Nyní tam mám „chcípák“, startér a ze spodu přišroubovanou krabičku se spínačem „varovných světel“.

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: X:\DCIM\100C1530\100_0666a.jpg

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: X:\DCIM\100C1530\100_0667a.jpg

      Upravený kryt tlačítek

       

       

      19.1.2013 mi dorazilo vyreklamované víko. Reklamace byla vyřízena výměnou a hned druhý den proběhla montáž, kterou zde nebudu popisovat, jelikož přesně odpovídá popisu ve výše uvedené recenzi.

      Elektrické zapojení startéru jsem nedělal podle přiloženého schématu, ale malinko jsem jej upravil. Jedná se o zapojení spínání startovacího relé. Zajistil jsem jej proti jeho náhodnému sepnutí zapojením přívodu ke startovacímu tlačítku přes brzdový spínač. Startovat se dá pouze když mám smáčknutou brzdu. Tím jsem zajistil že nikdo omylem nezapne startér v případě, kdy je zařazená rychlost.

      Schránku na baterii jsem upravil odstraněním všech žeber, které drží baterii a namontoval novou 9Ah baterii. Na internetu jsem koupil nejvhodnější baterii, kterou jsem našel. Jedná se o YUASA YB9L-B, 12V, 9Ah a oproti původní baterii s 5Ah má větší kapacitu.

      1.2.2013 je již startér namontován a funguje naprosto bez problému. Startovat tlačítkem je takový nezvyk, ale jistě si na to rychle zvyknu.

      Červen 2014: došlo k destrukci startéru. Poškodilo se vinutí na rotoru. Objednán nový startér z továrny Jawa (cena 1000,-kč).

      Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\Jawa\Jawa 640\el.startér\starter- zadření\IMG_20140701_163222a.jpg

      Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorky\Jawa\Jawa 640\el.startér\starter- zadření\IMG_20140701_163216a.jpg

      Poškozený rotor startéru

       

       

       

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.petrdolezel.eu/motorky/cestopis/rozlouceni_prazdniny_padesatky_soubory/image074.gif 

      Na hlavní stranku