Kuželíková ložiska v řízení

Jawa 350/640, stejně jako předchozí modely, mají řízení oložené na kuličkách, které jsou volně uloženy v miskách a seřízení jejich vúle je téměř nemožné. Buď je řízení tuhé, nebo zase naopak volné a obě varianty jsou poznat na jízdních vlastnostech motocyklu. Jediná rozumná varianta je náhrada těchto kuličkových ložisek, ložisky kuželikovými, tak jako to mají moderní motocykly cizí výroby. Takže moje další úprava mé Jawy spočívá v montáži kuželíkových ložisek do krku řízení. Jedná se o přestavbu jednoduchou, ale co se týká ovladatelnosti motorky velice podstatnou.

K této montáži je potřeba koupit kuželíková ložiska 35005 X/26 a vyrobit redukce k jeho uložení do rámu. Plánek na upravu jsem na šel na webu Jawamanie a jeho autorem je Milánek. Na stejném webu je také uživatel jménem Buchtič a ten podle plánku vyrobil sadu redukcí i s ložisky a nabídl je k prodeji. Jednu sadu jsem také zakoupil a pustil se do přestavby. Kromě ložisek a redukcí je při přestavbě ještě zapotřebí v trubce dolních brýlí upravit otvor na zámek. Tento otvor se musí propilovat směrem k řídítkům, protože díky spodní redukci upevnění ložiska budou dolní brýle asi o 10mm níže. Z tohoto důvodu se musí prodloužit také na rámu doraz řízení. Pokud je motorka vybavena spínací skřínkou Zadi s uzamykáním řízení, tak se musí posunout o 8mm návarek na rámu, který slouží k uzamykání řízení. Já jsem to vyřešil tak, že jsem ze spodu navařil 8mm silné železo, které jsem zbrousil do stejného tvaru, jako má ten doraz. Z dolních brýlí a rámu jsem odstranil původní misky na kuličková ložiska. z rámu se vyrazí vhodnou kulatinou a z dolních brýlí bud podebrat sekáčkem, nebo za ten kroužek chytit do svěráku a brýle z něj vykroutit. pak se na brýle narazí ložisko, vloží původní prachovka a do rámu redukce. Je potřeba si dát pozor a něpřehodit spodní s horní (ta sporní je větší) já jsem před montáží ještě spodní redukci nastříkal černou barvou. potom se nasunou spodní brýle do rámu a nasadí horní část ložiska s kuželíky, nasadí prachovka a dotáhne původní matkou. Potom se nasadí horní brýle, pojistná podložka a zlechka chytí hormí matkou. Pak už následuje montáž teleskopů a dotažení rorní matky klíčem vel.40. nyní je na řadě blatník a kolo. Jak je vše na svém místech, tak pořádně propérovat přední teleskopi a dotáhnout šrouby na dolních brýlích.

Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Documents\Motorka\Jawa\Jawa 640\Krk řízení na ložiskách.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Desktop\100_1676a.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Desktop\100_1677a.jpg

Autor Milánek

Již hotové uložení do rámu (výrobce Buchtič)

Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Desktop\100_1680.jpg

Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Desktop\100_1681.jpg

Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Desktop\100_1679.jpg

 

 

 

 

 

 

Při této příležitosti jsem udělal výměnu oleje v teleskopech, a rozebral, vyčistil a přetěsnil brzdový třmen a v pumpě vyměnil gumové pístky.

 

 

24.2.2015 Petr Doležel

Popis: Popis: http://www.petrdolezel.eu/motorky/jawa/jawa_640/jawa_640_soubory/image033.gif            

Na hlavní stranku