Oilmaster

Oilmaster je nezávislé mazání motoru, tzn., že se olej nelije do benzínu, ale zvlášť do nádobky a motor si přidává olej do směsi čerpadlem. Tímto odpadá věčné odměřování oleje na benzínce a člověk si koupí tolik benzínu kolik se mu vejde do nádrže, nebo na kolik má peníze. Před výjezdem z garáže se jenom zkontroluje množství oleje, popřípadě doplní a člověk může jezdit. Právě tato výhoda mě donutila si oilmaster pořídit, ale přesto mám z jeho provozu obavy. Tou je, že se porouchá a nebude olej dávkovat. Porucha může mít tři příčiny a tou je buď zavzdušněné čerpadlo, prasklé lanko od plynové rukojeti k čerpadlu, nebo mechanická porucha samotného čerpadla. Tu poslední mohu zřejmě vypustit, jelikož dle informací těch co oilmaster již mají, je tato možnost velice nepravděpodobná, protože s oilmasterem mají naježděné tisíce kilometrů a nikomu se nepokazil. Co se týká zavzdušnění, tak to je jiná, tam si musí člověk opravdu hlídat množství oleje v nádobce, aby čerpadlo nenasálo vzduch. Tento problém vyřeším hladinovým spínačem, který mně vždy upozorní, když bude nízká hladina oleje. A co se týká toho lanka od plynu? Tak to jsem také vyřešil.

K této přestavbě je potřeba koupit olejové čerpadlo Mikuni s kladkou číslo 22, které je určené pro motor Jawa 350, dále hrdlo sání s ventilkem, levé víko motoru, kryt prostoru čerpadla, unášeč čerpadla, těsnění pod čerpadlo, nádobka na olej. Před montáží je potřeba zjistit, zda motor, na který se bude oilmaster montovat, má na klice levý čep se zářezem na unášeč oilmasteru. Pokud ne, tak stačí na čepu kliky udělat zářez kotoučovou bruskou (flexou) viz zde.

Vše potřebné na montáž jsem dal dohromady a začal jsem s montáží. Nejprve jsem smontoval vše do víka motoru a upevnil olejovou nádobku. Následně jsem celé víko nasadil na motor. Pak následovala výměna hrdla sání a karburátoru, který jsem koupil nový v Jawě Týnec nad Sázavou. Napojil lanka a podle manuálu seřídil kladku na požadovaných 3,5mm od dorazu. Dle informací pana Krafta z Jawy, stačí čerpadlo nastavit ryskou, která je na kladce s ryskou na těle oilmasteru.

 Na náběhu lanka čerpadla, je ryska, která pro motor po záběhu, musí být rovnoběžná s ryskou na karteru. Je nutno poznamenat, že Mikuni vyrábělo čerpadla již pro moderní oleje s dávkováním okolo 1: 75. Nastavení, dle dílenské příručky je "bohatší" pro doporučované oleje Mogul. Pokud používáte běžné polosyntetické oleje u zajetého motoru, může být nastavení jak jsem říkal na úrovni ryska / ryska. Pokud však používáte oleje TS nebo dokonce M2T jistě se držte návodem u Dílenské příručky. Ovšem, upozorňuji Vás, že s těmito oleji se motor může zadřít a to ne vinou čerpadla, ale neprůchodností hadiček. Tyto minerální oleje mohou tenké hadičky čerpadla ucpat.. Pokud vyrazíte do nějakých teplejších destinací, neváhejte na doseřizovacím šroubu přidat trochu oleje. Motory se v horku hůře chladí....“

 Pak následovalo zapojení hadiček, nalití oleje do nádobky a odvzdušnění.  A konečně nastartování motorky.

IMG_7150b

IMG_7157b

Vše potřebné pro montáž oilmasteru na motor 638

Čerpadlo namontované ve víku

IMG_7161b

IMG_7202

Detail namontovaného čerpadla

 

IMG_7207

IMG_7206

 

 

 

 

Tak nyní se dostávám k tomu již zmiňovanému řešení kontroly prasklého lanka k čerpadlu. Vyřešil jsem to tak, že jsem koupil mikrospínač s jazýčkem a z plechu na něj vyrobil držák, který jsem přišrouboval k čerpadlu. Pokud praskne lanko, tak kladka čerpadla se působením pružiny ocitne v krajní poloze, k v tuto chvíli je sepnut mikrospínač. Jakmile se sepne, tak mi vypne zapalování motoru a ten se zastaví a pod přístrojovkou mi rozezní bzučák. Díky bzučáku budu vědět, kde mám hledat závadu nefunkčního motoru.

IMG_7066.jpg

IMG_7065.jpg

IMG_7064.jpg

Hotový držák se spínačem

 

Při této příležitosti jsem i vyměnil kompletně primární převod, jelikož ten původní již drhnul o spodní část víka motoru a spojky. Potom jsem měl problém s lanky, a tak jsem si vyrobil nové.

29.2.2012

 

http://www.petrdolezel.eu/motorky/jawa/jawa_640/jawa_640_soubory/image033.gif           

Na hlavní stranku