Palivoměr LSK5001 V3

Dlouhou dobu jsem přemýšlel jak vyrobit na svoji Jawu 350/640 něco, co bude ukazovat množství paliva v nádrži. Na internetu jsem našel pár nápadů, ale vždy se kvůli montáži do nádrže musela udělat díra. Z tohoto důvodu jsem tyto palivoměry nikdy nerealizoval. Až v roce 2015 jsem na internetu narazil na stránky LSK technology, kde nabízejí palivoměr vlastní výroby (tedy vyrobený v ČR) bez potřeby zásahu do nádrže. Jedná se o univerzální tlakový palivoměr LSK5001v3, který oproti klasickým palivoměrům namontovaným v nádrži neměří výšku hladiny pomoci plováku, ale napojí se na hadičku vedoucí z nádrže a měří hydrostatický tlak paliva

 Na stránkách výrobce jsou uvedeny tyto informace:

„Palivoměr LSK 5001 měří hydrostatický tlak paliva, z něj vypočítává výšku hladiny a zobrazuje ji na 10-segmentovém LED displeji (baragrafu).

Jeho obrovská výhoda oproti standardním palivoměrům je snadná a rychlá montáž bez zásahu do nádrže. Pouze pod nádrží přerušíte palivovou hadici a připojíte rozdvojku (součástí balení jsou 2 rozdvojky na 2 různé tloušťky hadic).

Zařízení je vyrobené s důrazem na dlouhou životnost a je kompletně vodotěsné. Má vlastní pojistku a ochranu proti přepětí, dostatečnou kompenzaci šplíchání a přelévání paliva v nádrži a změn tlaku s nadmořskou výškou.

Pracuje v rozsahu napájecích napětí od 7V do 15V DC.

Spotřeba je do 2 Wattů.

Vhodné pro většinu motocyklů. Nevhodné pro motorky bez baterie (s nestabilizovaným, případně střídavým napětím) a motorky s palivovým čerpadlem umístěným přímo v nádrži.“

 

Takže díky montáži na palivové „potrubí“ musí člověk „zničit“ jen hadičku z nádrže do karburátoru v ceně 2,- Kč a nikoliv nádrž za 3500,-Kč. To byl důvod, proč jsem si tento palivoměr vybral a v listopadu objednal. Po objednání mi výrobce napsal e-mail, že momentálně tyto palivoměry (LSK 5001V2.2) nemá skladem a nyní se budou vyrábět palivoměry nové verze (LSK 5001V3), které budou mít více vylepšené nastavení s více funkcemi. Po měsíci čekání mi dorazila malá krabička s palivoměrem a díly na jeho montáž. 

Obsah balení:

Řídící jednotka palivoměru (plastová krabička 60x75x27mm ze které vedou kabely se čtyřmi konektory a jeden vstup pro připojení palivové hadice. 65cm dlouhá gumová palivová hadice, 2 plastové rozdvojky pro připojení k palivové hadici s průměrem 6, nebo 8mm + sponky. Kabel s čidlem okolního světla, 18 stahovacích pásků různých délek, kabel s programovacím tlačítkem, kabel na připojení řídící jednotky k el.síti motocyklu, 2 spojky pro připojení na kabel a jedno očko na šroub M6 a hlavně displej (30x20x18mm) s 10 ledkama k zobrazení stavu množství paliva s oboustrannou lepicí páskou (+ 2 náhradní). Součástí balení je i 10-ti stránkový podrobný návod.

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: F:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\palivoměr LSK5001\100_1983b.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: F:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\palivoměr LSK5001\100_1984b.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: F:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\palivoměr LSK5001\100_1989b.jpg

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: F:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\palivoměr LSK5001\100_1996b.jpg

Obsah balíčku

Již při zběžném prolistování návodu je vidět, že výrobce si na nové verzi dal záležet a přidal spoustu nových funkcí. Například, předchozí verze měla pouze jednoduchou kalibraci (nastavilo se pouze min. a max. množství v nádrži) k výpočtu množství paliva v nádrži. Nyní je možné, kromě předchozí kalibrace, také mimo jiné spustit „kalibraci tvaru nádrže“, díky níž je možné si nastavit chování palivoměru podle svého vkusu. Nastavení jasu displeje, nebo způsob zobrazení množství paliva na displeji. Další informace v návodu.

Montáž:

Nejprve jsem si vybral vhodné místo na montáž řídící jednotky. Vybral jsem si prostor mezi blatníkem, airboxem a motorem. Je tam místo akorát pro krabičku řídící jednotky. Odmontoval jsem zadní plechový blatníček z motorky, v místě upevnění řídící jednotky jsem malinko srovnal ohyb blatníku, vyvrtal jsem do něj dvě 4mm díry a připevnil na něj řídící jednotku. Veškeré kabely i hadici jsem vytáhnul na pravou stranu. Naměřil palivovou hadici a připojil přes rozdvojku tvaru „T“ na palivový kohout a karburátor. Jen jsem původní rozdvojku, která je z nějakého plastu, nahradil rozdvojkou vyrobenou z mosazi a místo přiložené palivové hadice s vnitřním průměrem 6mm, jsem použil gumovou hadici s průměrem 5mm. Při počítání množství paliva v nádrži jsem zjistil, že po vypuštění rezervy díky rozdělení nádrže na dvě poloviny zůstanou v pravé polovině téměř 2 litry paliva. Proto jsem se rozhodl, že na nádrž navařím závit na druhý palivový kohout který je v pravé polovině nádrže a pod nádrží propojen s hadičkou z původního kohoutu. Díky tomu jsem zvětšil rezervu o více než 1 litr.   Následně jsem pomocí suchého zipu přilepil LED displej na kryt prostředního budíku a pod nádrží protáhl vodiče a zapojil k řídící jednotce. Stejně tak jsem navedl čidlo okolního světla a umístil jej k displeji.  

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: F:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\palivoměr LSK5001\100_2004b.jpg

Popis: Popis: L:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\palivoměr LSK5001\100_2056a.jpg

Řídící jednotka na zadním blatníčku ( jednotka je na fotografii namontovaná obráceně. Ve skutečnosti jsou vývody nna opačnou stranu)

Řídící jednotka na svém místě

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: G:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\palivoměr LSK5001\100_2012b.jpg

Popis: Popis: L:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\palivoměr LSK5001\100_2054a.jpg

Náhrada plastové rozdvojky za mosaznou

Zapojení se dvěma kohouty

Popis: Popis: L:\Moje Data\Fotky\Motorky\Jawa 640\palivoměr LSK5001\100_2050a.jpg

 

Umístění displeje

 

 

 

Nastavení:

Po montáži následuje nastavení palivoměru. LSK5001V3 nabízí proti svému předchůdci dvě možnosti nastavení měřené množství paliva v nádrži. První varianta, „standartní režim měření“ (stejná jako u předchozí verze), vypočítává množství PHM podle sloupce paliva v nádrži. Jedná se o nejjednodušší nastavení, kde se nastavuje jenom minimální a maximální množství paliva v nádrži. Druhá možnost se jmenuje „kompenzační režim měření“, kdy se musí spustit kalibraci měření tvaru nádrže. Já si vybírám druhou možnost a začínám s nastavením.

Nejprve jsem vypustil obsah nádrže a při tom změřil množství paliva, kolik vleze do nádrže. Po změření jsem zjistil, že Jawa 350/640 nemá objem nádrže 17 litrů, tak jak je uvedeno v návodu k motocyklu, ale jenom 15 litrů, toho 2 litry jsou rezerva. (po přivaření druheho kohoutu na pravou stranu, se mi použitelbá rezerva zvedla o další 2 litry, tudíž je nádrž opravdu 17-ti litrová) Do nádrže jsem nalil zpět benzín až do naplnění rezervy. Následně jsem ještě přidal další 2 litry, které budou jako další rezerva a spustil samotné nastavení řídící jednotky.

K nastavení slouží přiložený kabel s mikrospínačem, který jsem zapojil do konektoru vyvedeného z řídící jednotky. Zapnul elektriku a podle návodu aktivoval „kompenzovaný režim měření“ a následně „kalibraci tvaru nádrže“, kde se postupně nastavuje množství paliva pro jednotlivé dílky displeje. Nastavil jsem si to tak, že jednotlivý dílek značí jeden litr paliva. Po dokončení jsem otestoval chování palivoměru tím, že jsem napouštěl nádrž a kontroloval, co ukazuje displej. Byl jsem mile překvapený, že to opravdu funguje.

 

Problémy:

Ale pak přišla studená sprcha v podobě nastartování motorky. Po nastartování mi na displeji začali problikávat kontrolky, které by měly být zhasnuté, jelikož nebylo v nádrži tolik benzínu. Nyní se veškerá radost změnila v šok. Říkal jsem si, že já blbec jsem to kupoval. Ale pak jsem napsal výrobci, sdělil mu svůj problém a on mi slíbil, že vyrobí jiný displej, který bude odolnější rušení, které je na mé Jawě. Za týden jsem obdržel nejen druhý displej, ale i druhou upravenou řídící jednotku. Po montáži již displej ukazuje jen to, co má ukazovat.

 

Zkušenosti:

Zkušenosti až po roce provozu.

zápory:

Jediný negativní postřeh mám ohledně čidla okolního osvětlení. Lepší řešení by bylo umístění čidla do displeje palivoměru, než samostatně umístěné na motocyklu. Stejně jsem jej vyvedl k displeji, jelikož chci, aby displej reagoval na množství světla, které na něj dopadá, nikoli na světlo co svítí na motorku.

Dodatek:

Z důvodu několika dotazů na původ palivových kohoutů, musím napsat, že se nejedná o kohoty na Jawu 640, ale na Babettu 210. Tyto kohouty mají, proti originálům na Jawu 640, delší trubičku na rezervu, tudíž mám větší rezervu paliva, než při montáži originálů a tím delší dojezd na rezervu.

Únor 2016

Petr Doležel

31.12.2016: Na displeji palivoměru mi stále problikávají kontrolky, které nemají svítit. Jelikož problikávání je závislé na otáčkách motoru, tak se jedná o rušení ze zapalování Vape.

23.6.2018: Testován nový model palivoměru LSK FuelGaugePro 1, u kterého je problém s problikáváním kontrolek je odstraněn.

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.petrdolezel.eu/motorky/cestopis/rozlouceni_prazdniny_padesatky_soubory/image074.gif 

Na hlavní stranku