Jawa 350/640 - Vape

      Zapalování Vape

      Na své Jawě jsem měl kladívkové zapalování s 12V alternátorem. Byl jsem s ním celkem spokojen, ale mělo několik nemocí, jako např. stálé promazávání vačky, rozpadání uhlíků a hlavně opakované seřizování předstihu zapalování. Proto jsem se rozhodl pro odstranění těchto problémů koupí bezkontaktového zapalování od společnosti Vape spol s.r.o. Kroměříž. Jelikož uvedená firma je odemne vzdálená 2 Km, tak jsem si pro zapalování zajel přímo do jejich prodejny v Kroměříži. Nejprve jsem si na jejich webu zjistil co koupit. Vape vyrábí mimo jiné přímo sadu na montáž do motoru J638 s označením A-SZ17, která obsahuje alternátor, regulátor napětí, který je zároveň i stabilizátorem, snímač polohy klikového hřídele, zapalovací cívku a samozřejmě kabeláž k propojení uvedených součástek.

      Montáž je velice jednoduchá. Nejprve se z motoru vymontuje původní zapalování s alternátorem, dále pod sedlem odmontujeme regulátor napětí, stabilizátor a pod nádrží indukční cívky. Zrušíme veškerou elektriku propojující tyto díly. Pod nádrž namontujeme indukční cívku Z67, pod sedlo regulátor Vape R67, na místo alternátoru se namontuje A-67 a vše se propojí přiloženou kabeláží. Nesmíme však zapomenout, že toto zapalování má jiné vypínání motoru než kladívkové. Motor s bezkontaktovým zapalováním se vypíná zkratováním indukční cívky, kdežto kladívkové uzavřením zapalovacího okruhu. Tento problém se musí vyřešit úpravou v elektroinstalaci motocyklu. Já tento problém vyřešil vytvořením kompletní nové elektroinstalace. Při této příležitosti jsem elektroinstalaci přizpůsobil k obrazu svému. Oproti originálu jsem regulátor napětí nenamontoval pod sedlo, ale za masku pod přední světlo. Stabilizátor má chladící žebra, a tak se pod světlem bude dobře chladit i v těch největších tropických vedrech.

      Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: A-SZ17a.jpg

      Sada Vape A-SZ17 pro motor J638 (foto Vape spol. s.r.o.)

      Motor s originálním kladívkovým zapalováním (foto Alien)

      Motor s Vape

       

      Regulátor dobíjení, usměrňovač a původní chaos kabelů pod sedlem

      Při montáži Vape se pod sedlo umístí pouze regulátor, který zabírá málo místa. (foto Jeník)

      V mém případě jsem regulátor umístil pod přední světlo a uvolnil prostor pro relátka, pojistky, 12V zásuvku a lékárničku.

      Zapalovací cívka Z67

      Regulátor R67 umístěný pod předním světlem

       

      Dojmy

      1.       Klidný pravidelný chod motoru při volnoběžných otáčkách

      2.       Při zkušební jízdě jsem byl mile překvapen, že motor točí 6 tisíc ot/m, u kladívkového jsem nebyl schopen přesáhnout 5500.

      3.       Motor již nemá takové vibrace jako s kladívkama

      4.       A co je nejdůležitější, že krásně dobíjí baterii.

      5.       Jediná věc kterou bych výrobku vytknul je dle mého názoru velká měkkost hliníku ze kterého je vyroben nosič statoru. Při přitahování šroubu co drží snímač S01 jsem poškodil závit v držáku a to jsem utahoval s citem a stále se snímačem dalo lehce otáčet kolem osy šroubu a při povolení se snímač otočil se šroubem a ulomila se zarážka na statoru, viz foto. Dosedací plocha plechu pod snímačem není dostatečně rovná, tak doporučuji ji před montáží zarovnat.

       

       

      Článek je doplněn o 3 fotografie získané od uživatelů serveru Jawamanie.info (alien , Jeník) a ze stránek firmy Vape spol.s.r.o. Kroměříž

       

       

      http://www.petrdolezel.eu/motorky/jawa/jawa_640/jawa_640_soubory/image033.gif           

      Na hlavní stranku