Kyvná vidlice z Jawy 640 Tramp

 Jelikož nejsem spokojený s chováním Jawy při průjezdu zatáčkami a po nerovnostech, kdy se mě motorka snaží ze sebe vysypat, tak jsem si začal shánět zadní kyvnou vidlici z Jawy 350/640 Tramp.  Na tuto vidlici jsem četl jen samou chválu, ale koupit se již nedala, protože ji v Jawě přestaly vyrábět. Až nyní na podzim 2012 ji začala vyrábět firma TK-moto a tak jsem si ji objednal a těšil jsem se na její montáž a následný požitek z jízdy. Ale vše nebylo tak růžové, jak jsem si myslel.

V září jsem si u Sesy objednal kyvnou vidlici, rozpěrku zadního bubnu, osu zadního kola, napínáky řetězu zadního kola a to vše s názvem „TRAMP“. Když mi objednaný balík dorazil, tak jsem si prohlédl novou vidlici, která vypadala opravdu nádherně, a byl jsem s jejím zpracováním spokojen. Ale spokojenost netrvala dlouho, přesněji do doby, než jsem do vidlice zasunul napínák řetězu a zjistil jsem, že vidlice má otvor o 3 mm širší než jsou napínáky. Když bych nyní dotáhl osu kola, tak dojde k deformaci profilu kyvné vidlice a poškození laku. Takže je nutné rozšířit napínáky řetězu u 1mm z každé strany. Další problém jsem zjistil, když jsem chtěl nasadit plech reakce brzdy a ten kolík na vidlici, na který se nasune jedna strana plechu je větší, než otvor. Takže kolík se musí obrousit na požadovaný průměr. Další překvapení bylo, když jsem do vidlice dal kolo se všemi patřičnými díly a rozpěrkami a kolo nebylo vprostřed vidlice, nýbrž 1,5 cm směrem na pravou stranu. To znamená vymyslet a nechat vyrobit nové rozpěrky rozety a brzdového bubnu, aby kolo bylo ve středu kyvné vidlice. Místo originální rozpěrky bubnu Tramp, která má délku 40mm jsem namontoval rozpěrku z původní trubkové kyvky která má délku 33mm. Rozpěrku rozety jsem odměřil a nechal vyrobit u soustružníka. 

Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Desktop\100_0385a.jpg

Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Desktop\100_0382.jpg

Rozdíl mezi kyvkou Tramp (vlevo) a klasickou kyvkou na J640

Rozdíl mezi rozpěrkou bubnu na Trampa (vlevo) a klasickou kyvku.

Popis: Popis: Popis: D:\Users\Petr\Desktop\100_0388.jpg

 

Napínák řetězu na klasickou kyvku

Napínák řetězu na Trampa

 

 

To bychom měli věci potřebné k upevnění kola a nyní přijde na řadu uchycení kyvné vidlice do rámu.

Montáž:

Montáži předchází demontáž původní kyvné vidlice. Je to velni jednoduché a trvá to jen pár minut. Odmontují se výfuky, zadní kolo, tlumiče pérování, brzdová páka a povolí se matka na čepu kyvné vidlice. Ten se vysune a kyvka je venku.

Montáž je přesně v opačném pořadí. Do kyvky jsem namontoval kompletní nové uložení s čepem, řetěz, rozetu a pastorek.

Po kompletní montáži jsem začal řešit kryt řetězu. Jelikož nepoužívám originální celokryt, ale plastový z Babety 210, tak jsem musel vymyslet jeho uchycení, aniž bych na kyvnou vidlici musel něco přivařit. Uchycení jsem vyřešil kousky plechu, ze kterých jsem udělal objímku kolem ramene vidlice a kryt k němu přišrouboval. Nyní již byla zadní vidlice hotová.

Popis: Popis: X:\DCIM\100C1530\100_0645a.jpg

Popis: Popis: X:\DCIM\100C1530\100_0648a.jpg

Popis: Popis: X:\DCIM\100C1530\100_0647a.jpg

 

 

 

Nyní je hotová montáž zadní vidlice, ale ještě se musí upravit, nebo vyměnit hlavní a boční stojan. Ty původní jsou krátké a nejjednodušší varianta je výměna za stojany z Jawy 640 Tramp, ale hlavní stojan se již nevyrábí a tak si o něm mohu nechat jenom zdát. Tudíž si jej musím bud vyrobit, nebo upravit původní.

Pro většinu majitelů Jawy 350/640 je nyní vše hotové a připravené k další jízdě, jenže v mém případě to tak není. Jsem majitelem přívěsného vozíku PAv-40b a na Jawě mám namontované tažné zařízení pro tento vozík. Po montáži vidlice z Trampa je nyní zadní část motorky o nějakých 10 cm víš a tak musím tažné upravit, abych jeho konec o těch 10cm snížil.  

26.12.2012

 

 

 

Popis: Popis: Popis: Popis: Popis: http://www.petrdolezel.eu/motorky/cestopis/rozlouceni_prazdniny_padesatky_soubory/image074.gif 

Na hlavní stranku