Zadi Q621

Spínací skříňka na mé 640 byla původně na 638, kterou jsem použil jako zdroj dílů na stavbu 640 a tudíž to byla spínačka Bosch, k jejímu ovládání stačí šroubovák a stovka hřebík. Proto jsem hledal náhradní alternativu a podle rad jsem měl 3 možnosti.

1.       Dát pod sedlo vypínač, kterým odpojím baterii od elektroinstalace. Varianta to byla nejjednodušší a zároveň nejlacinější, ale komu by se chtělo při každém zamykání motorky odemykat sedlo a vypnout vypínač? Mně rozhodně ne. Proto jsem ji zavrhl a na řadu přišla možnost číslo 2.

2.       Nahradit spínačkou s automobilů škoda 1000, nebo ze staré Avie. Tady, již byla výhoda, že je použit klíč FAB, ale zase se muselo vyrobit nějaké uchycení této spínačky. Zatím jsem tuto možnost připustil, jako úplně poslední a to z důvodu lenosti něco vymýšlet.

3.       Použít spínací skříňku Zadi, kterou již byly vybaveny pozdější modely Jawy 640. Zde bych musel koupit novou přístrojovou desku, do které se tato spínačka montuje. Varianta jednoduchá, ale nákladná. Ta to nakonec vyhrála a já se chystal, že si vše pořídím. Ale pak se objevila varianta číslo 4.

4.       Použít spínačku Zadi s uzamykáním řízení, přesně tak jak to mají zahraniční motorky, ale nejen ony. I Jawa již montuje do 640 a novějších, tyto spínačky, tudíž je to ta pravá varianta. Ale pak přišla sprcha v podobě ceny této spínačky, která byla 3000,- Kč (za tu cenu, bych měl udělanou komplet možnost číslo 3) a k tomu ještě komplet novou přístrojovou desku a horní brýle, tak jsem to nechal vše uležet.

 

odemceno

zady_q621

Doraz na zamykání řízení Jawa.jpg

Originál zamykání na Jawě 350/640 Tramp

Spínačka koupená na Aukru za 500,-

Rozměry na doraz

Uplynuly 3 měsíce a já našel na Internetu fotky Jawy 640 Tramp, která měla právě variantu číslo 4 a navíc byla originál montovaná ve fabrice. Tak jsem požádal jejího majitele o nafocení požadovaného místa. Fotky přišly a já viděl, že to nebude tak složité, jak jsem si původně myslel a opravdu bude stačit jenom navařit kousek železa na rám, který bude dělat dorazy zámku řízení, koupit horní brýle a držáky budíků. Ale stále, tam byl ten problém té ceny spínačky. Moc se mně nechtělo do ní tolik vrážet a tak opět přestavba ustala. Ale při předělávání bubnové přední brzdy za kotoučovou, jsem zjistil, že jsou naprasklé horní brýle, a tak musím koupit nové. Při této příležitosti jsem tedy koupil již s uchycením na spínačku. Za pár dní na to jsem objevil na Aukru aukci s prodejem spínací skříňky Zadi Q621 s totožným uchycením na motorku jako je u spínačky za 3000,- Kč, ale cena byla 500,- a tak jsem ji koupil a pustil se do přestavby. Z kusu železa 30x10x50 jsem vyrobil doraz, který jsem přivařil k rámu, nasadil spínačku a bylo hotovo.

Pak jsem musel upravit elektriku, jelikož spínačka Zadi je vyrobená pro bezkontaktní zapalování, kde pro vypnutí motoru se propojí kostra s vodičem ze zapalovací cívky, ale moje zapalování bylo ještě kladívkové, kde se vypnutí motoru provádí odpojením zapalování od zdroje elektriky. Starou elektriku, kterou jsem dělal ani před ½ rokem jsem ale nechtěl zničit, jelikož jsem ji chtěl nechat pro znovuoživení staré Jawy 638, tak jsem musel udělat redukci na provizorní dobu. Tato doba by mněla být tak dlouhá, než koupím bezkontaktní zapalování Vape  a udělám novou elektriku.

IMG_4972.JPG

Úprava zadní části světla.

IMG_4974.JPG

po namontování

IMG_4977

Na první pohled není nic poznat

Další problém nastal v okamžiku, kdy jsem chtěl nasadit přední světlo. Spínačka zasahuje do prostoru pro světlo a tudíž světlo nelze zasunout pod horní brýle a připevnit do držáku. Zjistil jsem, že bych musel koupit i nové držáky světla nebo upravit zadní kryt světla. Tak jsem vzal do ruky horkovzdušnou pistol a začal tvarovat. Výsledek vypadá odpudivě, ale po namontování na motorku to není téměř vidět. Jednoduší by bylo použít originální držáky k této spínačce v katalogu ND jsou pod číslem 64041115 a 64041110.

A tohle je výsledek

image002.jpg

originál Jawa

IMG_4987.jpg

moje práce

IMG_4979.jpg 

IMG_5076.jpg

Konečná podoba po složení

Výsledek je podle mne perfektní a chci poděkovat za potřebné podklady Vlkovi z Roverského Moto Kmene Olomouc, který se obětoval a pro získání potřebných rozměrů rozebral svoji motorku.

V zimě 2010/2011 jsem tento rám nahradil novým, zakoupeným v prodejně MPS Moto Rosice.

 

 

http://www.petrdolezel.eu/motorky/jawa/jawa_640/jawa_640_soubory/image033.gif           

Na hlavní stranku