Zásuvky na 12V

N

a  Jawě jsem si udělal dvě 12V zásuvky. Jednu mám pod sedlem a mám do ní trvale zapojenou nabíječku na svůj mobilů a druhou vpředu u budíků pro napájení GPS. Zásuvku jsem použil s gumovou krytkou, aby v případě deště do ní zbytečně nezatékalo.

zasuvkaazásuvka za 45,-Kč

zasuvkab

s gumovou krytkou

zasuvka2_b

 držák pro zásuvku u řidítek v základní barvě

zasuvka2_c

a v černé

 

Zásuvku pod sedlem jsem připojil k relátku dobíjení (originální relátko bylo nahrazeno 12V přepínacím relátkem a napojeno místo na alternátor, na výstup z usměrňovače), kdy po nastartování motoru relátko vypne kontrolku dobíjení a sepne přívod do zásuvky. Tím je zajištěno, že v zásuvce je 12V jen v případě, kdy motor běží a nemůže tedy dojít k vybití baterie.

zasuvka1

zásuvka umístěná pod sedlem

 

Druhá zásuvka měla být pro zapojení GPS d tudíž nejlépe v blízkosti řídítek. Jenomže je problém s volným místem. Zásuvka by mněla být schovaná za maskou a zároveň nikde nezavazet. Volba padla na místo mezi maskou levým budíkem. Po změření možností se to zdál být dobrý nápad a tak jsem z plechu udělal držák. Jelikož držák bude držet jenom na jedné straně, sice dvěma šrouby, tak by mohlo při vsunování konektoru do zásuvky dojít k ohnutí držáku, jsem použil plech o tloušťce 2mm. Po pokusném namontování se tato tloušťka jevila jako dostatečná. Zásuvka je napájena po zapnutí spínačky. To proto, abych měl napájení do GPS i v případě vypnutého motoru mohl nastavit navigaci.

IMG_5080.jpg

IMG_5081.jpg

IMG_5085.jpg

zásuvka u řidítek

 

únor 2011: Tyhle zásuvky jsou již nyní minulostí, jelikož při zimní výměně rámu došlo i k montáži horní části velké kapotáže a i ke kompletní přestavbě elektroinstalace a a tudíž výše uvedené zásuvky jsem zrušil. Nyní mám opět zásuvky na téměř stejných místech, ale jinak řešené upevnění. Obě zásuvky jsou napájeny po zapnutí zapalování.

 

Listopad 2011: jelikož jsem v zimě udělal elektroinstalaci zbytečně složitou, tak jsem se rozhodl ji zjednodušit (stále je daleko složitější než originál, např. 5 pojistek, 2 relátka) a při této příležitosti jsem i upravil napájení a tak zásuvka pod sedlem, která slouží k napájení mobilu je napájena pouze při zapnutém zapalování, ale zásuvka pod řídítky je napájena stále. Navíc přibyla nová zásuvka sloužící k nabíjení interkomu v době, kdy se interkom nepoužívá. Tato zásuvka je umístěna také pod sedlem a je to dvojitá USB zásuvka, která je stále napojená přes pojistku přímo na baterku, ale napájená je pouze, pokud je v ní zasunutý USB nabíjecí kabel.

 

 

http://www.petrdolezel.eu/motorky/jawa/jawa_640/jawa_640_soubory/image033.gif           

Na hlavní stranku